Wielkanoc z pomysłem

Gole z OLE!
 • Stół w świątecznej odsłonie

  Przy stole wielkanocnym spędzimy długie godziny z rodziną i bliskimi, delektując się świątecznymi potrawami. Warto zadbać, aby stół wyglądał szczególnie pięknie podczas tych Świąt. Tym bardziej, że pora roku daje nam dużo możliwości na udekorowanie stołu w taki sposób, że poczujemy w całym domu wiosnę. Na stole nie powinno zabraknąć wiosennych kwiatów, takich jak tulipany, nieodzownie kojarzące się z Wielkanocą żonkile oraz bazie. Postawmy na dekoracje wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno, papier, siano, glina czy włóczka. Im mniej plastikowych baranków i kiczowatych kurczaków tym lepiej. Kolorystyka jest również ważna. Kolory Wielkanocy to żółć, biel, zieleń, ale nie musimy się ograniczyć to tej palety barw. Pięknie będą wyglądać dekoracje w pastelowych kolorach.

  Zaskoczmy naszych gości oryginalnie przyozdobionym nakryciem stołu. Przy każdym nakryciu postawy mały stroik lub fantazyjnie ułożoną serwetkę.

  Prostym sposobem na dekorację jest przewiązanie jajka ładną wstążką.

  Aby na naszym stole zrobiło się naprawdę wiosennie możemy postawić rzeżuchę w ozdobnych, płytkich naczyniach. Poczujemy się jakbyśmy jedli świąteczne śniadanie na trawie, a poza tym rzeżucha będzie smacznym dodatkiem do świątecznych potraw.

  Nie zapomnijmy też o ozdobieniu krzeseł. Możemy je ubrać w tzw. „sukienki”, które można zrobić z kawałka materiału związanego dekoracyjną kokardą. Stół przygotowany z taką starannością i pomysłem sprawi, że Wielkanoc minie na długich rozmowach z bliskimi w cudownej, ciepłej atmosferze.

  Oryginalne pisanki

  Nie można sobie wyobrazić Wielkanocy bez wszechobecnych pisanek. Piękne, kolorowe uśmiechają się do nas z każdego miejsca. Dekorowanie jajek jest punktem obowiązkowym przygotowań do świąt wielkanocnych. Najprostszą metodą na ozdobienie jajka jest jego barwienie poprzez zanurzenie ich w wodzie z rozpuszczonym barwnikiem. Naturalne barwniki bez problemu znajdziemy w naszej kuchni są to m.in. kurkuma, curry, suche łupinki cebuli , sok z marchwi, wywar z owoców czarnego bzu, z czerwonych buraków i wiele, wiele innych. Wyglądają one pięknie w wielkanocnym koszyku, ale można iść o krok dalej i zrobić prawdziwe pisankowe arcydzieła.

  Metoda decoupage

  Decoupage, czyli ostatnio bardzo modna technika ozdabiania przedmiotów polegająca na przyklejaniu na wszelkie przedmioty wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej.

  Zdobienie jajek tą metodą nie należy do najłwtwiejszych, ale efekt jest wart poświęconego czasu. Surowe jajko należy dokłanie umyć, a następnie zrobić z niego wydmuszkę. Wycięte wczesniej wzory np. kwiatowe smarujem klejem do tapet i starannie przyklejamy do wydmuszki, tak, żeby pokryć całe jajko. Po wyschnięciu jajka malujemy całe bezbarwnym lakierem.

  Otulone pisanki

  Pisanki ozdobione muliną (może też być kolorowa włóczka) są niezwykle efektowne i proste w wykonaniu. Wystarczy zaopatrzyć się w różne kolory muliny, klej i oczywiście jajko. Kiedy z jajka zrobimy wydmuszkę, na jej czubek nanosimy odrobinę kleju i w tym miejscu zaczynamy owijanie naszej pisanki w spiralę. W miarę obtaczania jajka muliną dodajemy klej, aby mulina dobrze się trzymała. Pamiętajmy jednak, aby nie dawać za dużo kleju. Jego nadmiar będzie bardzo nieestetycznie wychodził spomiędzy muliny. Zmieniaj kolory według własnej fantazji. Im bardziej kolorowa pisanka, tym lepiej.

  Pisanki z jajem

  Dla osób, które mają duże poczucie humoru proponujemy nietypowe pisanki, które w dodatku prosto wykonać. Potrzebujemy jajko, flamaster i trochę wyobraźni. Jajko z „twarzą” zrobi furorę na wielkanocnym stole. Możemy się pokusić i narysować podobizny każdego z biesiadników na jajkach i położyć przy ich nakryciach. Wywoła to nie jeden uśmiech na twarzy.

  Pisankowy zajączek

  A może z pisanki zrobić zajączka? Takie „2 in 1” - mamy od razu dwa symbole Wielkanocy w jednej ozdobie.

  Nie musimy się ograniczać do zajączków. Mogą być kurczaczki, baranki. Wystarczy trochę kolorowego papieru lub innego materiału np. filcu, oczywiście jajko lub wydmuszka, para nożyczek, odrobina kleju i szczere chęci. Warto w te wycinanki-przyklejanki zaangażować nasze pociechy. Będę miały dużo zabawy, a my ten czas poświęcimy na inne, równie ważne przygotowania.

  Świecznik w skorupce

  Możesz wszystkich zaskoczyć i postawić na wielkanocnym stole niecodzienne świeczniki. Będę one pasowały do każdego wystroju, a co najważniejsze podkreślą atmosferą świąt.

  Jak to zrobić? Rozbij jajka aby otrzymać całe połówki skorupek. Następnie przywiąż do wykałaczki bawełniany sznureczek. W międzyczasie rozpuść wosk w metalowym naczyniu. Wolny koniec sznureczka namocz w wosku i jego koniec ułóż na dnie skorupki. Na koniec nalej ostrożnie wosk do skorupki. Jak wosk ostygnie odetnij część sznurka z wykałaczką . Przed wlaniem wosku do skorupek można je ozdobić według własnego pomysłu. Skorupkę można umieścić np. w kieliszku do jajka lub innym naczyniu.

  Świąteczne ozdoby z masy solnej

  Niezwykle prostym i tanim sposobem na wykonanie dekoracji wielkanocnych jest masa solna. Z masy solnej jesteśmy w stanie wyczarować każdą ozdobę, ogranicza nas tylko wyobraźnia no i talent :). Pozostając w klimacie świąt proponujemy tym mniej zdolnym wykonanie kolorowych pisanek, tym bardziej zdolnym króliczki, baranki, kurczaczki i inne wielkanocne stworzonka.

  Przepis na wykonanie podstawowego przepisu na masę solną to: szklanka mąki, szklanka soli, oraz 125 ml wody. Całość wygniatamy, aż otrzymamy jednolitą i gładką masę. Po zakończenia lepienia przedmiotu wykonanego z masy solnej możemy pomalować go farbami akrylowymi oraz ozdobić. Ostatnim etapem jest wysuszanie. Najszybszym sposobem jest suszenie w piekarniku, w niezbyt wysokiej temperaturze (ok. 75 stopni C). Zbyt wysoka temperatura spowoduje, że nasze obrazki, figurki popękają i nie będą już tak efektowne.

  Podane na wesoło

  Na stołach wielkanocnych będą królować jaja oraz żur. My mamy pomysł, aby tradycji puścić oko i te potrawy okrasić szczyptą humoru. Dzieciaki będą zachwycone i być może zjedzą z większym apetytem, a i dorośli na pewno się uśmiechną.

  Jajko z niespodzianką

  Jeśli zastanwaisz się, kiedy będzie dobry moment, aby zadać to najważniejsze pytanie w swoim życiu to podpowiadamy, że Wielkanoc jest bradzo dobrym czasem na oświadczyny. W powietrzu pachnie wiosną, przyroda budzi się do życia, sceneria jest wręcz wymarzona. Poza tym od razu można poinformować większość rodziny i wspólnie cieszyć się tym radosnym wydarzeniem. W zaręczynach najważniejszy jest element zaskoczenia, dlatego podaruj ukochanej osobie czekoladowe jajko w prezencie wielkanocnym, z sugestią, że właściwy prezent jest w środku. Jakie będzie jej zaskoczenie gdy w środku znajdzie małe pudełeczko, a tam wymarzony pierścionek. Bardzo romantyczny pomysł!

  Wielkanocne pierniczki

  Kto powiedział, że pierniki zarezerowane są tylko na Boże Narodzenie. Kolorowe pierniczki w kształcie pisanek, zajączków i kurczaczków doskonale sprawdzą się podczas Wielkanocy. Nie tylko będą pięnie wygładać i kusić wiosennymi barwami, lecz także pysznie smakować. Pierniczki możemy upiec według ulubionego przepisu. Dobrym pomysłem jest wykonanie pierniczków w taki spośób, aby można było je zawiesić np. na gałązkach forsycji lub bazi. Wtedy będziemy mieć prawdziwą wielkanocną choinkę :)

  Eko - stroik

  Stroiki wielkanocne to obowiązkowa ozdoba domu. Ich tworzenie wymaga odrobiny pracy i cierpliwości, ale efekt nie zastąpi nawet najpiękniejszej ozdoby kupionej w sklepie, zwłaszcza jeśli będziemy mieć niebanalny pomysł na wykonanie takiego stroika. Chcielibyśmy zachęcić do wykonania eko-stroika, tylko i wyłącznie z naturalnych składników. Wszystko co Eko, jest teraz w modzie, więc do dzieła.

  Potrzebujemy kilku wydmuszek, zabarwionych oczywiście naturalnymi barwnikami, wytłaczanki po jajkach, ziaren zboża (pszenica, żyto, owies) lub rzeżuchy oraz kwiatów np. margaretek. Z wcześniej wybarwionych wydmuszek odłupujemy górę, wkładamy do środka watę nasączoną wodą. W części wydmuszek wysiewamy zboże lub rzeżuchę (zanim nasiona wzejdą minie kilka dni), do pozostałych wkładamy główki kwiatków. Tak przygotowane wydmuszki układamy w wytłaczankach. Taką ozdobę możemy postawić na oknie, stole - wszędzie będzie przykuwać uwagę swoją oryginalnością.

  Gra w pisankę

  Jeśli zastanwaisz się, kiedy będzie dobry moment, aby zadać to najważniejsze pytanie w swoim życiu to podpowiadamy, że Wielkanoc jest bradzo dobrym czasem na oświadczyny. W powietrzu pachnie wiosną, przyroda budzi się do życia, sceneria jest wręcz wymarzona. Poza tym od razu można poinformować większość rodziny i wspólnie cieszyć się tym radosnym wydarzeniem. W zaręczynach najważniejszy jest element zaskoczenia, dlatego podaruj ukochanej osobie czekoladowe jajko w prezencie wielkanocnym, z sugestią, że właściwy prezent jest w środku. Jakie będzie jej zaskoczenie gdy w środku znajdzie małe pudełeczko, a tam wymarzony pierścionek. Bardzo romantyczny pomysł!

  Polowanie na jajka

  Zwyczaj pochodzi z krajów anglosaskich, ale powoli zdobywa fanów i w Polsce. Zabawa polega na chowaniu pisanek lub jajek wypełnionych łakociami, w różnych miejscach domu lub ogrodu. Wygrywa ten, kto znajdzie ich najwięcej. Zabawę można uatrakcyjnić wprowadzając dodatkowe reguły np. wygrywa ten, kto znajdzie najwięcej jajek o określonej wielkości lub kolorze.

  Walatka – czyli na wybitki

  W Walatkę zwykło się bawić we wtorek po Wielkanocy. Dobieramy się w pary, każda z osób z pary bierze jedną pisankę lub zwykłe jajko, jeśli szkoda pięknych pisanek. Przeciwnicy siadają naprzeciw siebie i toczą pisanki – wygrywa ten czyja pisanka nie zostanie zbita. W nagrodę zabiera pisankę przeciwnika. Zabawa ta jest znana nie tylko w Polsce. W Stanach Zjednoczonych tradycyjne toczenie jajka ma miejsce co roku, w Wielkanocny Poniedziałek, na trawniku przed Białym Domem. Dzieci turlają jajka ugotowane na twardo za pomocą długiej łyżki. Wygrywają najszybsi. W Niemczech turla się jajko w dół zbocza po wyznaczonej z patyków trasie. Zadanie polega na tym, aby jajko stoczyło się jak najszybciej bez zniszczenia toru.

  Jajko o jajko

  Zawodnicy siadają naprzeciwko siebie. Należy uderzyć pisanką lub jajkiem o jajko partnera. Wygrywa ten zawodnik, którego jajko nie będzie zbite. Wersja tej zabawy jest znana w wielu zakątkach świata np. w Egipcie. W Rumunii uderza się jajkiem o głowę gospodarza, zaś w Bułgarii wierzy się, że osoba, której jajko nie zostało zniszczone, będzie miała najwięcej szczęścia i zdrowia przez cały rok.

  Rzut pisanką

  Zabawa ta wymaga dużo zręczności. Pary stają w odległości 1 m od siebie i jednocześnie rzucają do siebie jajka. Jeśli je złapią – odsuwają się o metr i rzucają znowu. Wygrywa para, która odsunęła się od siebie na największą odległość i której udało się nie zbić jajek.