Piknik na świecie

Zwyczaje piknikowe na świecie

Podczas, gdy w Polsce zaczynają rozkwitać pierwsze krokusy, Toskania tonie już w zieleni, a włoskie plaże cieszą oczy barwnymi kocami. W Japonii zwiastunem wiosny są kwitnące w lutym śliwy, a w Indiach podczas Basant Panchami, czyli święta wiosny, Hindusi wkładają żółte sari. Zielona pora roku wszędzie witana jest z entuzjazmem, a wraz z jej nadejściem każdy nabiera ochoty na spędzanie czasu na świeżym powietrzu.

 • Włochy

  We Włoszech mawia się, że posiłek jest celebracją człowieczeństwa, dlatego dla Włochów każda okazja jest dobra do wyrażenia swej miłości do jedzenia. Życie rodzinne i towarzyskie toczy się w pobliżu suto zastawionego stołu, a wiosną, w drugim dniu Świąt Wielkanocnych, zwanych Pasquettą, przenosi do parków, na leśne łąki, na plaże i w góry. Włoska słabość do dobrej kuchni sprawia, że piknikowe stoły przypominają arcydzieła – królują obsmażane w cieście lub marynowane karczochy, grillowane mięsa i sery.

  Inną, bardzo ciekawą okazją do spędzania wolnego czasu w gronie przyjaciół jest, obchodzony w drugą niedzielę maja, Dzień Świętego Fortunata – patrona rybaków. Włosi biorą udział w fieście, podczas której oddają się przyjemności jedzenia. Malownicza, nadmorska Camoglia przyciąga co roku tłumy, a roztaczający się wokół aromat grillowanych ryb sprzyja energicznym dysputom do późnych godzin nocnych. Z piknikowych koców, sącząc czerwone wino, Włosi oglądają pokaz sztucznych ogni kończących święto.

  więcej » « powrót
  Włochy
 • Irlandia

  Na przełomie kwietnia i maja irlandzkie wzgórza rozbłyskują blaskiem ognia, który według celtyckich wierzeń ma oczyszczającą moc. Święto ognia Beltaine rozpoczyna się w Edynburgu o wschodzie słońca, kiedy mieszkańcy miasta spotykają się na jednym ze wzniesień. Przemycie twarzy w majowej rosie ma zapewnić szczęście i zdrowie, dlatego wszyscy chętnie się nią skraplają. Innym zwyczajem jest wypiekanie owsianych ciasteczek na wieczorną loterię. Osoba, która trafi na ciastko o czarnej barwie musi trzykrotnie przeskoczyć przez ognisko.

  Tego wyjątkowego dnia domy przyozdabiane są wielobarwnymi kwiatami róż, a młodzi kochankowie sporządzają z ich płatków, wina lub ponczu „miłosny napój” zapewniający wspólne życie w szczęściu. Podczas popołudniowych pikników Irlandczycy zajadając się leśnymi owocami, sałatkami i słodyczami, tańczą wokół majowego gaika i śpiewają tradycyjne pieśni.

  więcej » « powrót
  Irlandia
 • Chiny

  W dniu, w którym księżyc nad Chinami jest największy i świeci najmocniej Chińczycy spotykają się w gronie najbliższej rodziny, by wspólnie obchodzić Dzień Środka Jesieni. Obowiązkiem jest śledzenie srebrnej kuli na niebie, która jest symbolem ciepła rodzinnego domu i zajadanie się księżycowymi ciasteczkami. W świątyniach i na niektórych ulicach wystawiane są tego dnia stoły z mającymi zapewnić dobrobyt ciasteczkami, herbatą i winem.

  Ceremonii oddawania hołdu księżycowi towarzyszą życzenia wyrażone prezentami. Jednym z nich jest owoc pamelo, który obdarowanemu przyniesie dostatek. Obok owoców na stole nie może zabraknąć ryżu. Chińczycy, aby podkreślić rodzinność tego święta nie zapominają o swoich pociechach i obdarowują je pluszowym zającem, postacią z chińskich legend.

  więcej » « powrót
  Chiny