Kalendarz imprez karnawałowych

Kalendarz imprez karnawałowych
 • Austria

  Punktem szczytowym sezonu karnawałowego jest duży bal w wiedeńskim Staatsoper (opera), który tradycyjnie odbywa się w ostatni czwartek karnawału. Uczestniczy w nim ponad trzy i pół tysiąca par i obfituje w osobistości takie jak politycy, monarchowie oraz gwiazdy telewizyjne czy muzyczne. W czasie karnawału w Austrii odbywa się blisko trzysta balów.

  Bywało, że co biedniejsi właściciele ziemscy opuszczali swe domostwa na okres ostatków, aby uniknąć spotkania z niechcianymi przybyszami. Inni szlachcice organizowali polowania i pokazy kunsztu strzeleckiego.

  W lasach rozbrzmiewały wtedy dźwięki broni palnej i okrzyków. O ile zwykli szlachcice preferowali spędzanie karnawału na świeżym powietrzu, zakrapiając się miodem, o tyle arystokracja organizowała wytworne bale dla miejscowych elit. Były one okazją do prezentacji panien na wydaniu i wprowadzenia ich do towarzystwa. Szczególnie ceniono sobie bale maskowe, gdyż gwarantowały większą swobodę w kontaktach damsko-męskich. Prestiżowe przyjęcia były jednak dostępne dla niewielkiej liczby mieszkańców kraju nad Wisłą.

  Austria
 • Brazylia

  Karnawał w Rio de Janeiro trwa cztery dni. Zaczyna się w niedzielę, a kończy w Tłusty Czwartek, lub Mardi Gras. Karnawałowa niedziela ma miejsce 7 tygodni przed Niedzielą Wielkanocną. W 2012 r. karnawał w Brazylii będzie odbywał się w dniach 17-21 lutego. Najbardziej oblegane widowiska, czyli oficjalne pokazy szkół samby na specjalnych sambodromach w Rio de Janeiro i São Paulo zaplanowane zostały na 19 i 20 lutego w Rio, oraz 17 i 18 lutego w São Paulo.

  Brazylia
 • Niemcy

  Punktem kulminacyjnym karnawałowej zabawy w Nadrenii jest tydzień trwający od Tłustego Czwartku do Środy Popielcowej. W zapustny poniedziałek („Rosenmontag”) ulicami miast ciągną wielkie karnawałowe korowody. W ten dzień kobiety poprzebierane za różne osoby przechadzają się po ulicach miast, obcinając mężczyzną krawaty za pomocą zdobionych nożyczek. Malują także na tą okazję bardzo obficie usta, aby móc zostawić widoczny ślad na policzkach złapanych przechodniów.

  Niemcy
 • Wenecja

  Karnawałowe szaleństwo rozpocznie się 11 lutego tradycyjnie od parady, która rusza spod placu św. Marka a następnie przejdzie przez całe miasto. Najważniejszy jest trzeci dzień karnawału, kiedy to odbywa się Wielki Bal Maskowy (inaczej Bal Dożów). W balu uczestniczyć może każdy, kto zapłacił wcześniej 200 euro i wypożyczył drogo wyglądający kostium. Karnawał trwa 10 dni.

  Wenecja
 • Mombasa

  To najbardziej oczekiwane afrykańskie wydarzenie roku. Co roku zabawa zaczyna się od pochodu – przez Moi Avenue przechodzą dwie parady z mnóstwem tancerzy i przebranych Afrykanów. W trakcie karnawału można posłuchać muzyki reggae, zasmakować w afrykańskiej kuchni, kupić prawdziwe, lokalne wyroby. To także czas na poznanie różnorodności kulturowej Afryki. Odbywa się bardzo nietypowo, w listopadzie.

  Mombasa
 • Anglia

  Jedna z największych ulicznych imprez na świecie - londyńska parada w afrokaraibskim stylu w dzielnicy Notting Hill odbędzie się w weekend 26-27 sierpnia. Choć odbywa się w sezonie letnim, nie sposób jej pominąć, bo porównywany jest do brazylijskiej fety w Rio.

  Anglia
 • Wyspy Kanaryjskie

  Karnawał w Santa Cruz na Teneryfie w 2012 r. odbędzie się w dniach 17-26 lutego. Równocześnie zabawa odbywa się na każdej z 7 wysp. W lutym na Wyspach Kanaryjskich temperatura w dzień wynosi ok. 25 st. C.

  Karnawał w Santa Cruz to dziesiątki imprez, występów, a najważniejszym wydarzeniem jest wybór królowej karnawału. Kolorowe pochody przeplatane są ciekawymi imprezami, takimi jak "Pogrzeb Sardynki", na który koniecznie należy włożyć strój żałobny.

  Wyspy Kanaryjskie
 • Francja

  Karnawał w Nicei ma tradycję sięgającą aż 1294 roku. W tym roku po raz 128 ulicami miasta przejdą barwne korowody pod hasłem tematycznym związanym z olimpiadą w Londynie - "Król sportu". Karnawał rozpocznie się 17 lutego, a zakończy 4 marca.

  Francja
 • Polska

  W trakcie karnawału Polacy chętniej, niż w ciągu całego roku uczestniczą w zabawach, dyskotekach, balach, spotykają się w klubach i na domówkach. W filharmoniach odbywają się koncerty karnawałowe z taneczną muzyką wiedeńskich kompozytorów. Zanim jednak karnawał rozpocznie się na dobre, z wielką fetą obchodzony jest miejski sylwester. Do najpopularniejszych imprez należą te we Wrocławiu, Gdańsku, Warszawie i Krakowie. Jednak sylwester w centrum miasta organizuje już niemal większość miast. Towarzyszą im koncerty znanych zespołów, występy kabaretów, pokazy fajerwerków i kuchnia polowa.

  Polska